Az elmúlt 2 évben az otthonszervezés is az egyszerűbb, praktikusabb és egyben fenntarthatóbb megoldások felé mozdult el. Persze a tökéletes esztétika, a kifogástalan szekrénybelsők és az aprólékos műgonddal elrendezett, megszervezett tárgyak vonzóak lesznek még jó darabig, de sokan, köztük én is (és nem titkolt vágyam, hogy egyre többen mások is) az egyszerűséget, az ésszerűséget, az életszerűséget, és a legfontosabb a tudatosságot helyezik előtérbe az eszményi esztétika helyett. Na de nézzük is melyik az az 5 otthonszervezési trend, amely nincs összhangban azzal, ahogyan valójában az otthonunkban élünk, ahogyan az otthonunkat használjuk, ezért lassan kezdenek veszíteni a közkedveltségükből.
Mindennek egységesnek kell lennie
Egyforma poharak, egyforma tányérok, egységes tárolók…talán ismerős ez a trend, amely az ismert japán otthonszervező műsorai által került be a köztudatba, majd lovagolták meg amerikai otthonszervezők (és vitték egészen szélsőséges irányba), sokakat arra buzdítva, hogy szabaduljanak meg a meglévő “nem egységes” tárgyaiktól és új tárgyakba fektessenek be. Egységes készleteket, egységes tároló rendszereket vásároljanak az esztétikus megjelenés érdekében. Az otthonszervezés ezért úgy vonult be a köztudatba, mint a tökéletesen esztétikus, drága rendszereket felvonultató körülményes rendrakási folyamat. A történet azonban nem erről szól. Hanem arról, hogy egyszerűsítsük az otthonunkat, az életünket. Hatékonyabbá tegyük a mindennapokat, megkönnyítsük a rendrakást és mindezt környezetbarát módon, mértékletes fogyasztással tegyük. Szerencsére az egységesség, mint a makulátlan esztétika és otthonszervezés jelképe kikopóban van, és egyre többen a tudatos hozzáállást, a tárgyaik tudatos kezelését, a tudatos fogyasztást és a tudatos szokások kialakítását helyezik előtérbe. Csak a nem használt, szükségtelen dolgoktól szabadulnak meg, és amellett használják, felhasználják, elhasználják azt, amivel már rendelkeznek. Új tárgyakat abban az esetben vásárolnak, ha az szükségessé válik.
Profi tipp: Szóval nyugodt szívvel tartsd meg a különböző színű és formájú bögréidet, tányérjaidat, evőeszközeidet….csak arra ügyelj, hogy annyit hagyj meg belőlük, ami megfelel a “mesterhármasnak” – azaz szükséges, szereted és valóban használod!
Címkézés
A címkézés is egy elterjedt trend volt az otthonszervezésben. A szekrényben, polcokon, hűtőben sorakozó kosarak, tároló dobozok stb. egyaránt címkézésre kerültek. Nos, talán mondanom sem kell, hogy a címkézés az otthonszervezés, rendrakás másik túlgondolása a színkódolás mellett, amelyről a következő bekezdésben lesz szó. Az egyszerű és hatékony tárolási megoldásokat sokszor túlbonyolítjuk ezzel a művelettel, nem beszélve arról, hogy a sok címke nem feltétlenül szolgálja az esztétikát, mert ha túl sok van belőle vizuális zűrzavart okoz a térben.
Vannak eltávolítható vagy újraírható kis táblácskák, de többségében ráírással vagy ragasztással történik a címkézés, ami többnyire nyomot hagy maga után és megnehezítheti a tároló edények más célokra való felhasználását a későbbiekben. Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy le kell mondani a címkézésről, mert a címkézésnek van értelme, ha az tényleg a hatékonyságot, a dolgok egyszerűsítését szolgálja, vagy egy nyitott polcon rendezettebbé teszi a megjelenést. Mindazonáltal érdemes mértékkel használni és a szükséges területeken bevetni. Használj a címkézés helyett nyitott kosarakat, dobozokat, átlátszó tárolókat, amelyek átlátható tárolást biztosítanak.
Profi tipp: Jó szolgálatot tesz a címkézés a gyerekszobában a játékok rendszerezéséhez használt fakkos vagy fiókos szekrények esetén, valamint a gyerekek ruhásszekrényében. 2-3 éves kisgyerekek számára a képes címke nagyon hasznos tud lenni, mert segíti az önállóság fejlődését a játékok elővételében, elpakolásában és az öltözködésben. 3 év feletti gyerekeknek, ha megfelelő mennyiségű és jól rendszerezett holmival rendelkeznek azonban egyáltalán nincs szükségük címkézésre. A címkézés elhagyásával támogatod a memória fejlődését. Hasznos még a címkézés iskolás gyerekek esetében a tankönyvek, füzetek, iskolai holmik rendszerezésénél/tárolásánál, mert megkönnyíti, meggyorsítja a táskába való ki és bepakolást. Alkalmazható garázsban, tárolókban, szekrények mélyén eldobozolt, ritkán használt holmik esetében is. Valamint az olyan élelmiszerek, fűszerek tárolásánál, amelyek kikerülve a csomagolásból összetéveszthetők egymással.
Színkódolás
A színkódolt könyvespolcok, gardróbok, kamrák és hűtőszekrények is leáldozóban vannak. Az igazság az, hogy ez az a trend, aminek otthonszervezés szempontjából semmi, de semmi gyakorlati haszna nincs. Attól, hogy szín szerint rendszerezi és tárolja a holmiját valaki nem lesz hatékonyabb, egyszerűbb a rendrakás, és a rendezettség fenntartása sem. Ráadásul mindez oda vezethet, hogy egy illogikus, nem életszerű rendszert hozunk létre és a holmikat nem a megfelelő helyükön érjük el. Valójában nem egyszerűsítjük a dolgokat, hanem feleslegesen bonyolítjuk azt. Persze ha valakit boldoggá tesz, hogy szivárványszínű a könyvespolca, a ruhatára, a kamrája, és ez tényleg jó érzéssel tölti el, mert számára fontosabb ez a fajta megjelenés, mint a praktikum, az is teljesen rendben van.
Profi tipp: Ha tényleg hatékony, időtakarékos, jól használható rendszerre vágysz, akkor a könyveket inkább tematika szerint rendezd el a polcon. A gardróbodat ruhaneműk szerint rendszerezd, a kamrában élelmiszerfajtánként csoportosíts. A hűtőszekrénybe szintén tematizálj, és vedd figyelembe azt is, hogy a hűtést igénylő élelmiszerek tárolására a hűtőszekrény melyik része a legideálisabb, milyen élelmiszerek tárolhatók egymás közelében, és melyek nem.
Mikrorendszerezés
A szervezési műsorokba, meg úgy általában a gyártók, cégek, akik tárolókat, rendszerezőket forgalmaznak, vagy olyan otthonszervezők, akik érdekeltek az értékesítésben is azt a képet sugalmazzák, hogy mindenkinek nagyon precízen mikrorendszereznie kell, mert az otthonszervezés lényege a mikrorendszerezésben rejlik. De ez nem így van. És erre egyre többen kezdenek ráébredni. Én például otthonszervező létemre makrorendszerező vagyok a saját otthonomban. És az az igazság, hogy az emberek jelentős többsége is makrorendszerező. Szóval ha eddig küszködtél a mikorrendszerezéssel, akkor tudd, hogy valószínűleg azért volt, mert nem ez a testhezálló számodra és a családod számára. Egyszerűbb, időtakarékosabb, fenntarthatóbb és tudatosabb nagyobb kategóriákba rendszerezni, tárolni a holmikat, mint mikrorendszerezni. Persze elsőre sokak számára csábító a mikrorendszerezés, a maga precizitásával és esztétikájával, de valójában elég időigényes, nehezen karbantartható ez a rendszerezési mód. Nem könnyíti meg sem a tárgyak elővételét, sem azok elpakolását, és egy gyerekes családban szinte teljesen működésképtelen. Ráadásul túlfogyasztásra ösztönözhet, (sok tárolóedény és belső rendszerező vásárlása). Ezért nem csoda, hogy egyre kevesebben próbálnak megfelelni ennek a trendnek, mert körülményes számukra.
Egy kis emlékeztető: A legjobb rendszerezési mód az, amit egyszerűen és könnyedén fenn tudsz tartani.
Profi tipp: Mikrorendszerezőnek születni kell, és ha te született mikrorendszerező vagy akkor ne próbálj meg más lenni, mert nálad a mikrorendszerezés fog jól működni. Azonban annyit még elárulok, hogy a gyerekek és a férfiak jelentős többsége makrorendszerező, ezért ha azt szeretnéd, hogy megtalálják és elpakolják maguk után a dolgokat, és ne neked kelljen folyamatosan pakolni utánuk, akkor a közös használatú terekben, a gyerekszobában makrorendszert alakíts ki. A saját holmidat pedig kedvedre mikorrendszerezheted.
Áttöltés
A rendszerezéshez és tároláshoz kapcsolódóan sokszor találkozunk az áttöltés műveletével. Konkrétan azzal amikor fűszerek, tészták, magvak, száraz alapanyagok, tartós élelmiszerek műanyag, üveg vagy fém tároló edényekbe kerülnek elhelyezésre. A legtöbb szervezési műsorban erre láthatsz példákat, az instagramon is rengeteg ilyen videóba futhatsz bele, és szerintem az álomkonyha hallatán is valami ilyesmi ugrik be másodikra a konyhasziget után.
Nincs olyan szabály, előírás az otthonszervezésben, hogy bármit tároló edénybe kellene áttölteni. Lehetnek olyan tényezők, amelyek ezt indokolhatják, és valóban praktikus, támogató tud lenni bizonyos helyzetekben, azonban ezeket leszámítva az áttöltésnek legtöbbször esztétikai jelentősége van. Mivel a praktikumot tekintve több a hátránya, mint az előnye ezért mára kezd veszíteni ez is a népszerűségéből.
Nézzük meg röviden az előnyeit – átláthatóság, védelem a kártevőktől, könnyebb kezelhetőség. Nézzük meg a hátrányait – szennyeződés lehetősége, fontos információk elvesztése (lejárati dátumok, allergének stb.), költséges, mert sok esetben pénzbe kerül a megfelelő tároló edények beszerzése, cseréje, idő és energiaigényes folyamat (áttöltés, címkézés, tároló edények tisztántartása), és a túlcsordulás szinte mindig előáll, ezért kettős tárolás történik, ami egyben nagyobb tárolási igényt is jelent.
Profi tipp: Az otthonszervezésnek célja, hogy praktikussá, egyszerűbbé tegyük a dolgokat, megszüntessük az összevisszaságot, a zsúfoltságot. Növeljük a teret, időt és energiát szabadítsunk fel. Ha úgy érzed, hogy számodra is kevésbé működőképes az áttöltögetős rendszer, akkor nyugodt szívvel enged el és tartsd a dolgokat az eredeti csomagolásban, helyezd zárt ajtók mögé kosarakba rendezve. Ha viszont szereted ezt a fajta rendszerezési módot, akkor arra buzdítalak, hogy legyél tekintettel a környezetre is. Hasznosítsd újra a befőttes üvegeket, lekváros üvegeket. Ha pedig tárolókat vásárolsz, akkor részesítsd előnybe az üveg, kerámia és fém tároló edényeket a műanyag dobozokkal szemben. Természetesen arra is van lehetőség, hogy „át is tölts meg nem is”, mint ahogyan magam is teszem. Csak azokat a tartós élelmiszereket helyezem át tárolóba, amely kezelhetőségét tényleg megkönnyíti a tárolóba való áttöltés. Ilyen számomra például a liszt, amelyet kikanalazni, vagy kiönteni a tároló edényből könnyebb és tisztább folyamat, mint az eredeti megrogyott papír csomagolással bajlódni, majd eltakarítani a szétszálló liszt felhőt.
Ha már sok mindent kipróbáltál, de eddig nem találtad meg a testhezálló rendszerezést és tárolást, vagy bizonytalan vagy abban, hogy számodra, a családod számára mi az, ami igazán működik, akkor keress bátran. Egy szakértő szempár mindig jól jön.
Hevesi Edit I Otthonrendezés Másképp