Tapasztalatom szerint a gyerekszoba az a terület, ahol a leghamarabb kicsúszik az irányítás a kezünkből és eluralkodik a káosz. Amíg egészen kicsik a gyerekek többnyire flottul megy minden, aztán hirtelen 3, 4, 5, 8…. évesek lesznek és ha nem vagy résen térdig gázolsz a plüssök, építőkockák, legók, szuperhősök és hercegnők között.
A káosz többnyire 3 dolog miatt üti fel a fejét:
- Túl sok holmi halmozódik fel a gyerekszobában ettől az túlzsúfolttá válik.
- A meglévő holmik nem megfelelő módon vannak rendszerezve, tárolva, karbantartva.
- A fentiek ötvözete (Ez a leggyakoribb.)
Mi is a 2 legfontosabb alapszabály, ha rendezett gyerekszobát szeretnél?
1. Tisztázd a kereteket
A rendezett és nyugtató gyerekszoba kialakításának legfontosabb szabálya Te magad vagy! Nos, te vagy a szülő, a te feladatod, hogy felállítsd a kereteket, határokat szabj a gyermeked számára és betartasd azokat. Te határozod meg azt, hogy milyen értékek mentén alakítod ki az otthonod, mit engedsz be, mit hagysz kívül, és milyen normáknak megfelelően végzed a karbantartást és alakítod ki a családi szokásokat. Gyerekek esetén a személyes példamutatásnál nincs hatásosabb módszer, erre mindig emlékeztesd magad!
2. Kövesd a kevesebb több elvét
A második alapszabály, hogy mindenből jóval kevesebb kell, mint azt gondolnád. A gyerekszoba az a hely, ahol merő szeretetből, jóindulatból hajlamosak vagyunk túlzásokba esni, így a szükségesnél több lesz a játék, a dekoráció, és a kelleténél nagyobb lesz a gyerekek ruhatára. Ha ennek nagyon a mélyére nézel, akkor megláthatod, hogy a gyerekszoba káosza, zsúfoltsága valójában téged tükrözz, nem a gyerekeket.
Óriási a késztetés a tárgyak halmozására amiatt a társadalmi szokás miatt is, mely szerint a tárgyak tesznek boldoggá minket, és ezért a gyerekeinknek is sok tárgyra van szükségük, hogy boldogok legyenek. Nos, a gyerekek leginkább figyelemre, szeretetre, kapcsolódásra vágynak, ahogyan mi felnőttek is erre vágyunk. Ezek hiányát semmilyen tárgy nem képes pótolni.
Tehát kövesd a kevesebb több elvét. Miután tisztáztad az értékeidet, a keretrendszeredet (1-es alapszabály), kezd el a játékok és gyerekruhák számának csökkentését. Ezt a műveletet 3 éves kor felett mindenképpen a gyerekek bevonásával és együttműködésével végezd (ha nem akarod a haragjukat magadra vonni).
Együtt válasszátok ki a kedvenceket, aztán a többi holmit felezzétek le (Igen! Jól látod! Tapasztalatom szerint még így sok lesz!).
- A még szükséges dolgokat dobozold be és tedd el máshová (játékok esetén az eltett holmik tökéletesek lesznek játékforgatásra, játékfrissítésre, már ha van/lesz ilyesmire időd és energiád).
- A felesleget eladhatod (a bevétel mehet a nagyobb gyerekek zsebpénzébe, vagy befektethetitek közös családi élményprogramba).
- Amire nincs szükség azt el is adományozhatod, ebbe mindenképpen vond be a gyerekeket is, ezáltal erősítheted a szociális és társadalmi érzékenységüket, fejlesztheted az önzetlenséget, nagylelkűséget, kedvességet.
A gyerekszoba az a terület, ahol gyermeked pihenhet, regenerálódhat, megnyugodhat egy hosszú nap után, és elmélyülten játszhat, olvashat vagy tanulhat.
Ha mindent tudni szeretnél arról, hogyan teheted rendezettebbé a gyermeked szobáját és egyszerűbbé a mindennapokat klikk ide.
Hevesi Edit I Otthonrendezés Másképp