Ha kisebb gyerekeid vannak, akkor gyakran előfordulhat, hogy az otthonod csatatérré változik, mindent eláraszt a rendetlenség és a játékok tengere. Állítsd helyre a rendezettséget néhány egyszerű megoldással és a gyerekek életkori sajátosságainak figyelembe vételével.
Használj nagy kosarakat
Néhány nagyobb kosár elengedhetetlen kelléke a gyerekszobának és a nappalinak is. Kosarak használatával pillanatok alatt helyreállíthatod a rendezettséget, a gyors elpakolásnál a kisebb gyerekek is a segítségedre lehetnek, a nagyobbak pedig önállóan is percek alatt összepakolhatnak.
Extra tipp: használj fedeles kosarakat, amelyek nemcsak praktikusak, hanem esztétikusak is, hiszen a játékok nem látszanak, így teljesen zűrzavarmentessé teheted a gyerekszobát vagy a nappalit.
Nagy kategóriákban gondolkodj
A gyerekszobai rendszerezés és tárolás során ne dimenzionáld túl a dolgokat. 10-nél több gyerekszobai kategóriában ne gondolkodj, mert ennél többet rajtad kívül senki sem fog lekövetni és rendben tartani sem. A közös terekben (nappali, étkező, konyha, szülői háló), max. 2-4 kategóriára szorítsd az ott tárolt holmikat. Nálunk például a nappalink egyik szekrényében tartjuk a társasjátékokat/kirakókat, valamit itt tartjuk a rajzoláshoz szükséges eszközöket (színes ceruza, filctoll, rajzpapír, színezők, foglalkoztató füzetek), a konyha-étkezőben van tárolva a kézműves eszközök másik fele (festékek, ragasztó, olló, gyurma stb.), ezeket az étkezőasztalnál használjuk. Valamint egy kosárnyi könyv van még a nappaliban, amit a kislányom gyakran nézeget. Minden mást a gyerekszobában tartunk.
A gyerekek nagyon vizuálisak
Nincs ez másként akkor sem amikor a szobájukról, rendszerezésről vagy tárolásról van szó. Egyszerűen szeretik látni, hogy mit birtokolnak és szeretik, ha mindennek van konkrét helye. Ezért számukra az egyszerű, könnyen kezelhető rendszer és az átláthatóság az ideális megoldás. Olyan nyitott rendszerekben gondolkodj, amelyet a gyerekek egy pillantással fel tudnak mérni. Ha ezt figyelembe veszed a gyerekszoba kialakításánál, bútorozásánál és a holmik rendszerezésénél, tárolásánál, akkor nem lesz problémád neked és gyerekeknek sem a rend helyreállításával.
Kevesebb játék
A gyerekek nagyon kreatívak és könnyen feltalálják magukat, ha hagyjuk, hogy ezt megtegyék. A túl sok játékeszközzel sajnos nem erősítjük ezt a csodás képességet, hanem gyengítjük. A túl sok játékeszköz másik hátránya pedig a kezelhetetlenség, a zsúfoltság és az állandó rendetlenség. Csökkentsd a játékok számát a gyerekszobában és azokban a családi terekben is, ahol gyerekjátékokat tárolsz.
A játékok számának csökkentése, nem jelenti azt, hogy mindentől meg kell szabadulnod. Nyilván, ami törött, hiányos, szakadt, firkás, nem a gyerekek életkorának megfelelő, vagy a gyerekek egyáltalán nem használják – az menjen.
De minden mást tudatosan helyezz el a gyerekszobában, vagy tudatosan tedd el, és tudatosan cserélgesd. A kevesebb játék jól kezelhető és rendben tartható. Az elpakolásuk nem megterhelő a gyerekek számára sem, ezért szívesebben vesznek részt a rendrakásban.
Hevesi Edit I Otthonrendezés Másképp