Évről évre egyre kevesebb tárggyal élek, és ennek nem az az oka, hogy viszonylag kis lakásban lakom, hanem az, hogy rákaptam az egyszerűség ízére, arra, hogy milyen felszabadító érzés kevesebbel tárggyal élni. Milyen jó, hogy van terem és mindent kezelni tudok. Megosztom most veled azt az 5 dolgot, amelyet egyszerűsítettem az otthonomban az elmúlt években.
Ruhák
A kislányom születése után eljutottam arra a pontra, ahol a funkcionalitás, a praktikum, a kényelem, a fenntarthatóság, kezelhetőség lettek a legfőbb értékek a ruhatáramban. Nem gondolom már azt, hogy a ruhák határoznak meg, és az sem foglalkoztat, hogy mit gondolnak mások, mennyire vagyok divatos vagy nem divatos. Egyedül magamhoz, az aktuális testalkatomhoz és az életvitelemhez alkalmazkodom (ez nyilván egy változó tényező és nálad más lesz). Kikristályosodott egy számomra komfortos stílus és ennek megfelelően alakítom a ruhatáramat. És ez óriási szabadság! A korábbi sok darabos szekrényem mostanra minimális csökkent, könnyen kezelhető és kis helyen elfér. A kislányomnak születése óta kapszulaszekrénye van és eddig sosem volt problémánk az öltözködéssel.
Ágyneműk és törölközők
Maradok még a textileknél. Tapasztalatom szerint ágyneműkből és törölközőkből is hajlamos a legtöbb ember felhalmozni. Emlékszem gyerekkoromban a szobai szekrénysor egyik szekrénye csak ágyneműkkel, lepedőkkel és törölközőkkel volt tele, olyanokkal, amelyeket sosem vettünk elő, csak tartottuk. Valójában 1-2 darabot használtunk csak fejenként, amit leginkább akkor cseréltünk le, ha a használattól, mosástól kezdett elkopni. Ez igaz a törölközőre és az ágyneműre is. Felnövekedvén, sosem követtem ezt a hagyományt. Mindig 2 garnitúra ágyneműt és 2 db törölközőt tartok az otthonomban/fő, egy használatban van és van egy váltás. Amire viszont figyelek az az ágynemű és törölköző minősége. Fontos, hogy puha és tartós legyen, bírja a mosást. A másik dolog amit fontosnak tartok, az a megfelelő színválasztás. Előnyben részesítem a semlegesebb színeket, amelyek nyugtatóak, időtállóak, sosem mennek ki a divatból, és megadják azt a letisztult hatást, amit nagyon szeretek.
Konyhai eszközök
A legtöbb konyhában túl sok minden van. Nemcsak az élelmiszerek kerülnek halmozásra, hanem a konyhai eszközök is. Szinte minden konyhai műveletre lehet külön kapni valami segítő szerkentyűt, ami nélkül nem lehet élni. Tojás és gyümölcsszeletelők, speciális hámozók, sajtvágók, magozók és még sorolhatnám. Mindezek megtalálhatók voltak az én konyhámban is. Pont úgy, mint az ünnepi vagy ajándékba kapott étkészletek, pohárkészletek, evőeszközkészletek és serpenyőkészletek. Évekig kb. egy 6 tagú, aktívan főző családnak megfelelő konyhai holmival éltünk ketten a párommal. Mikor kezdett felnyílni a szemem észrevettem, hogy a Pareto elv bizony a konyhai holmik esetén is működik. Legalábbis nálam igen (szerintem nálad is), mert tényleg a konyhai eszközeim kb. 20% -át használtam, a maradék 80%-ot meg csak tartottam a szekrényeimben. Aztán radikálisan változtattam. A konyhai eszközeim közel 80%-tól megszabadultam. Így egy könnyű és áramvonalas konyhám van, ami tökéletesen megfelel a főzési szokásaimnak, az életvitelemnek és minden megtalálható benne amire szükségem van. És nincs benne semmi olyan, amire valójában nincs szükségem, vagy amit nem használok.
Könyvek
Azt hiszem az átlagosnál könnyebben szabadulok meg a tárgyaimtól, sosem volt erős kötődésem a tárgyi világhoz, mindig is praktikus eszközként tekintettem rájuk, amelyek kényelmesebbé és könnyebbé teszik az életet, a hétköznapokat. A könyveim azonban nekem is kihívást jelentettek. Mindig is imádtam olvasni az a könyvfaló és gyűjtő voltam, akit már a könyvek illata is elvarázsolt. Ezzel párhuzamosan azonban nagy költözködő is (14-szer költöztem) és a kettő együtt kezdett egyre macerásabbá válni. Aztán ott volt még a takarítás is. Ha szép vitrines könyvszekrényekbe nem tud beruházni az ember fia lánya, akkor a könyvek bizony porosodnak, nem is kicsit, és folyamatos takarítást igényelnek, ami egy minikönytárnak megfelelő könyvgyűjteménynél bizony elég strapás tud lenni. Mivel nehezen ment a könyveim elengedése először csak apránként kezdtem apasztani a készletet, majd kb. 7 éve neki bátorodtam és drasztikusan lecsökkentettem. Csak azokat a köteteket tartottam meg, amelyeket időközönként újra és újra előveszek és elolvasok. Azóta sem bántam meg. A lakásunk szellős, a holmink jól kezelhető, minimális idő és energia befektetéssel rendben tartható és takarítható.
Kozmetikumok
A kozmetikumok a fiatalságot, szépséget, ápoltságot ígérik, ezért a legtöbb család fürdőszobája túlcsordul ezektől a termékektől. Mindig van egy jobb ígéret. Egy hatékonyabb hatóanyag, egy kellemesebb illat és cukibb mesefigurás habfürdő. Szóval halmozás van. Amihez az is hozzájárul, hogy a legtöbb termék nem váltja valóra az ígéretet és folytatódik a keresés egy tényleg hatékony, vagy illatosabb csodaszer reményében. A kozmetikumok jó része ráadásul drága, így ha nem válik be, nem leszel szebb, kipattogzik a bőröd tőle, arcpírt okoz, szárítja vagy zsírosítja a bőrt, vagy mégsem a te illatod akkor is megőrződ, mert hát ugye…mennyibe került…. Én is utaztam ezen a kozmetikai hullámvasúton, kerestem a tökéletest, az igazán hatékonyt, és őrizgettem a balul elsült vásárlások következményeit. Aztán úgy döntöttem, hogy felhagyok ezzel. Most van három arcápoló termékem (szérum, krém, szemkrém) ugyan attól a márkától. Illetve a kis fürdőszobánkban van egy fürdőhabunk (ez egy babatermék), amit a párommal és a kislányommal közösen használunk, van egy szintén közös használatú samponunk, balzsamunk és testápolónk. Ezen kívül a páromnak és nekem is van egy-egy illatunk, egy-egy izzadásgátló dezodorunk. Ezzel a jól működő egyszerű rendszerrel nemcsak pénzt takarítunk meg, hanem csökkentjük a környezeti terhelést is.
Remélem ez a kis szösszenet segít neked is átgondolni, hogy hogyan is állsz ezekkel a területekkel itt az újév első heteiben. vagy milyen más területek vannak az otthonodban, ahol zsúfoltság és káosz uralkodik.
Hevesi Edit I Otthonrendezés Másképp