Otthonrendezés Másképp

Tudatos rendteremtés. Letisztult otthon. Értékalapú élet.

Miért nem tartós a rend, ha belül káosz van?

miert_nem_tartos_a_rend_ha_belul_kaosz_van_otthonrendezes_maskepp.jpg

Valószínűleg nem egyszer fordult már elő veled, hogy végre rászántad magad a rendrakásra. Kitisztítottad a szekrényeket, rendszerezted a fiókokat, új tárolókat vásároltál, és talán még néhány inspiráló Pinterest képet is elmentettél. Egy ideig működött is. Aztán… szépen lassan minden visszarendeződött. Visszatért a káosz.

És ilyenkor megszólal a belső hang:
„Miért nem tudom fenntartani a rendet? Mi baj van velem?”

Szeretnélek most megnyugtatni: semmi baj nincs veled.
A probléma forrása abban van, hogy a legtöbbször a külső dolgok ragadják meg a figyelmünket, a felszínt érzékeljük, és ott rögzítjük is magunkat. Ezért gyakran a felszínt rendezgetjük, kívül próbálunk rendet tenni, miközben valójában belül van zűrzavar. (Ez nemcsak a rendrakásra igaz, hanem az életünk minden területére.)

Rendet rakni felszabadító érzés. De ha a döntéseink mögött nincs belső tisztánlátás, akkor a rendrakás csak ideiglenes megoldás lesz, hiszen a külső rend nem tudja pótolni a belső iránytűt. Olyan ez, mintha kívül újra festenéd a házat, aminek belül repedezik az alapja.

Az otthonunk rendezettsége, a tárgyak rendszerezése csak akkor tud tartós maradni, ha tudod, mi az, ami valóban fontos számodra. Milyen értékek mentén éled az életed, miért szeretnéd rendben tartani az otthonod, miért tartasz meg egy tárgyat, és végső soron milyen életet szeretnél kialakítani, élni.

Ha ezek nincsenek letisztázva, akkor nincs mihez igazodni. Nincs egy keret, amibe beépíted a rendet, ami kijelöli az utat, és a határokat. Így a rend egy idő után elveszíti a jelentését, és vele együtt az energiáját is.

A belső káosz jelei, nem mindig egyértelműek. A belső mentális rendetlenség pedig a legtöbbször nem harsány. Gyakran egészen csendes formában jelenik meg, mint:

  • Halogatás (majd holnap… ha majd kedvezőbbel lesznek a feltételek …ha majd nagyobbak lesznek a  gyerekek… )
  • Folyamatos újrakezdés (most már tényleg rendet teszek…)
  • Túl sok tárgy (még jó lesz valamire… vásárlás, mint elterelés…vásárlás, mint öröm és boldogságforrás…vásárlás, mint kompenzálás…)
  • Túlzott érzelmi tapadás, félelem alapú működés, amely nehezíti a dolgok elengedését (legyen szó akár egy cipőről, akár egy kapcsolatról)
  • Szerepekkel való azonosulás (most anya vagyok, csak a gyerekek számítanak nem baj, ha romokban a lakás…), szerepeknek való megfelelés (egyszerre akarunk jó nők, jó anyák, jó társak, jó munkatársak lenni, ami belső frusztrációhoz és feszültséghez vezet…) 
  • Rossz időgazdálkodás (szétfolyik a nap, vagy éppen minden perc be van táblázva)

A fizikai tér gyakran csak tünete annak, ami bennünk van, ami bennünk történik. Ha belül nem világos hova tartasz, akkor kívül sem lesznek egyértelműek a dolgok, és nem lesz egyszerű fenntartani a rendet.

TARTÓS REND = ÉRTÉKALAPÚ DÖNTÉSEKKEL

Amikor a rendteremtés nemcsak a tárgyaid tárolókba helyezéséről, és elrendezéséről szól, hanem az értékeidről, akkor kezd el igazán működni. Mert akkor már nem a „rend kedvéért” rendszerezel, hanem azért, hogy egy olyan otthont hozz létre, ami támogatja azt az életet, amit élni szeretnél.

Ez nem azt jelenti, hogy mindig minden makulátlan, tökéletes lesz. Hanem azt, hogy mindennek van helye és értelme.

Például:
– Ha a nyugalom érték számodra, akkor szellős tereket fogsz kialakítani.

– Ha a szabadság fontos, akkor kevesebb tárgyad lesz, hogy egyszerűbbnek, és könnyedebbnek érezd a mindennapokat.

– Ha a kapcsolódás számít neked, akkor lesznek olyan barátságos, hívogató helyek az otthonodban, ahol szívesen beszélgettek, esztek, vagytok együtt a családoddal.

– Ha szereted az egyedüllétet, mert az tölt fel, akkor olyan teret teremtesz, ahol lehetőséged lesz a visszavonulásra.

Mit tehetsz, ha belül, mentálisan rendezetlennek érzed magad?

Nem kell előbb „készen lenned”, azaz a belső mentális rendetlenségtől megszabadulnod, hogy elkezdj rendet rakni magad körül, de fontos, hogy kapcsolódj magadhoz közben. A rendrakás ugyanis lehet az eszköz arra, hogy tisztábban lásd, mi van benned.

Próbáld ki először kicsiben:
Válassz ki egy kis területet az otthonodban (egy polcot, fiókos komódot).

Miközben átnézed a tárgyakat, rendszerezed azokat, tedd fel magadnak a következő kérdéseket:

Tényleg szükségem van erre? Tényleg fontos ez nekem? Tényleg tükrözi ez a tárgy, az otthonomnak ez a térrészlete az értékeimet (családi értékeinket)? Tükrözi azt, aki most itt a jelenben vagyok (vagy, akik családként vagyunk)? Rólam (rólunk) szól, vagy csak meg akarok felelni valakinek, valaminek? Hozzá ad ahhoz, akivé válni szeretnék (akivé családként válni szeretnénk)? Hogyan illeszkedik ez a tárgy, vagy térrészlet az otthonomhoz, az életemhez? Milyen szerepe van valójában az otthonban, az életemben?

Figyeld meg, hogy a kérdésekre milyen gondolatok jelennek meg a tudatodban, milyen válaszok jönnek, milyen érzések kavarognak benned közben. Akár le is jegyzetelheted.

Lehet, hogy elöntenek az emlékek, vagy az érzelmek, vagy tisztán meglátod, hogy mi történik benned, meglátod milyen értéket képvisel, vagy milyen szerepet tölt be az életedben az adott tárgy. Esetleg könnyedséget érezhetsz, vagy éppen ellenkezőleg ellenállást érzékelhetsz nem akarod, vagy hülyeségnek tartod ezt az egészet és hagyod a dolgokat úgy, ahogy voltak. 

A cél nem a tökéletesség, még csak nem is a rendezettség, hanem a KAPCSOLÓDÁS. Saját magaddal. A tudatosságoddal. A belső értékeiddel. Az életeddel.

A tartós rend nem a rendszerezési módszeren, címkéken, vagy új tárolókon múlik, hanem azon, hogy a belső iránytűd alapján hozol döntéseket a tereidben is. Ez az, amit én Otthonrendezés Másképp-nek hívok. Mert a rendezett otthon nem cél, hanem eszköz ahhoz, hogy egy rendezettebb életet alakíts ki. Belülről kifelé.

Ha szeretnél ebbe az irányba elindulni, akkor az ingyenes 5 napos tudatos rendteremtés kihívás támogatni fog ebben.

5 nap a tudatos otthon felé – rendteremtés belülről kifelé

H. E.

A bejegyzés trackback címe:

https://otthonrendezes.blog.hu/api/trackback/id/tr1518785298

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Otthonrendezés Másképp

Az otthonod nem csak egy tér – hanem egy tükör. Az Otthonrendezés Másképp szemlélete szerint a rend nem cél, hanem egy eszköz ahhoz, hogy az értékeid szerint élhess. Ehhez mutatom az utat, hogy olyan otthont alakíts ki, ami nem csak rendezett, hanem valóban téged tükröz, hozzád illeszkedik.

Friss topikok

süti beállítások módosítása